[ Prev ] [ Index ] [ Next ]

AnalizaWymiarowaII

Created wtorek 20 październik 2009

1. Przestrzeń wymiarowa, to system algebraiczny
image
przy czym image jes grupą abelową, a potęgownie spełnia aksjomaty mnożenia przez skalar; dodatkowo image
2. W przestrzeni wprowadzamy pojęcie wymiarowej zależności. Pozwala to na wprowadzenie układu jednostek image (z definicji wymiarowo niezależnego). Każdą wielkość image można przedstawić w postaci:
image
3. Twierdzenie o niezalezności
Jeżeli wielkości wymiarowe image wyrazimy w układzie jednostek wzorami
image
to żeby wielkości Z były wymiarowo niezależne potrzeba i wystarcza, żeby macierz utworzona z wykładników występujących w powyższym wzorze była rzędu m
4. W przestrzeni możemy mieć więcej niż jeden uklad jednostek.
5. Relacja rownoważnosci: dwie wielkości image mają ten sam wymiar gdy image. Relacja ta dzieli elementy przestrzeni wymiarowej na rozłączne klasy w ten sposób, że do jednej klasy należą elementy o tym samym wymiarze. W obrębie klasy można wprowadzićoperacje dodawania i odejmowania, liczyć granice ciągów i różniczkować.
6. Zasadnicze znaczenie dla analizy wymiarowej ma pojęcie funkcji wymiarowej czyli funkcji o wartościach i argumentach wymiarowych:
image
7. Jeżeli funkcja Φ spełnia warunki jednorodności wymiarowej (dla każdego zestawu image istnieje takie image) oraz niezmienniczości (dla przekształcenia Θ spełniona jest równość image ) nazywana jest funkcją wymiarowo jednorodną i niezmienniczą. Prawdziwe jest Twierdzienie π:
8. Jeżeli w wymiarowo jednorodnej i niezmienniczej funkcji Φ argumenty image sąwymiarowo niezależne, a argumenty image są wymiarowo zależne, tzn. image to funkcja Φ ma postać
image
9. Twierdzenie π jest ważne, gdyż pozwala przekształcić funkcję wymiarową Φ do iloczynu funkcji liczbowej i pewnego wyrażenia wymiarowego. Pozwala to przenieść zadanie identyfikacji z przestrzeni wymiarowej do liczbowej.

Program Adam realizuje przekształcenia wynikające z twierdzenia π


Backlinks: :Zajęcia:Eksperyment:Analiza wymiarowa