Celem laboratorium jest przećwiczenie mechanizmów automatycznego numerowania rozdziałów, rysunków, wzorów… oraz automatycznego tworzenia spisów.
Dodatkowo, podczas laboratorium każdy z uczestników instaluje program Zotero wraz z dodatkami umożliwiającymi dostęp do bazy danych Zoterz z poziomu OpenOffice.org.
Zapoznanie się z materiałami umieszczonymi na końcu instrukcji.
Dokumentacja OpenOffice.org Writer [1].
Popisy pod ilustracjami wstawiać można:
Można tak skonfigurować OO aby dodawał podpisy automatycznie, po wstawieniu odpowiedniego obiektu. W tym celu wybieramy z Menu Narzędzia → Opcje. Klikamy w plusik w pozycji OpenOffice.org Writer i wybieramy tam autopodpis, a następnie zaznaczamy na liście wszystkie te obiekty, które mają być automatycznie podpisywane, na przykład Obrazy
Jeżeli nie chcemy korzystać z udogodnień automatycznych podpisów, możemy po wstawieniu ilustracji wybrać ją myszą a następnie z menu podręcznego menu wybrać „Podpis…” i dodać odpowiedni podpis w menu (gdzie można też definiować inne parametry podpisu).
Podpisy dodane w jeden z powyższych sposobów mogą „zaginąć” podczas eksportu do innych formatów (na przykład doc czy RTF). W takim przypadku możemy zechcieć dodać podpisy „ręcznie”umieszczając obrazek i podpis w osobnych ustępach tekstu albo umieszczając grafikę i podpis w komórkach tabeli. W każdym przypadku jeżeli zechcemy ilustracje numerować automatycznie musimy pokombinować z licznikami… Wpisujemy tekst „Ilustracja”, dodajemy odstęp a następnie albo naciskamy kombinację klawiszy Ctrl-F2 abo wybieramy z Menu Wstaw → Pola → Inne i tam wskazujemy Ilustracja oraz wybieramy Numeracja. Wybieramy Wstaw i następnie wpisujemy tekst podpisu.
Wzory wstawiamy wybierając Wstaw → Obiekt → Formuła.
Otwiera się OpenOfficowy edytor równań pozwalający na „wyklikanie” dowolnego wzoru. Ma on jednak dodatkowe zalety dla zaawansowanych użytkowników: pozwala wzór zamiast mozolnie skłądać po kawałku wybierając z menu wypisać. Czasami jest to szybsze.
Żeby osiągnąć efekt wystarczy wpisać w polu tekstowym na samym dole ekranu a over b. Aby uzyskać ab wystarczy wpisać a^b, dolny indeks (ai) uzyskujemy przez wpisanie a_i.
Wpisanie zaś sum_{i=1}^{infty} %eta_i pozwala uzyskać ∑ i=1∞ηi. Funkcje wpisujemy w naturalny sposób sin(%alfa) aby uzyskać sin(α).
Natomiast sum from k = 1 to n a_k pozwoli osiągnąć efekt następujący: ∑ k=1na k
Polecenia te można wpisywać bezpośrednio w tekście dokumentu, a po zaznaczeniu ich wybrać Wstaw → Obiekt → Formuła żeby zostały automatycznie zamienione na to co potrzeba.
Wzory numerowane wpisujemy dzięki sprytnemu skrótowi wbudowanemu w OpenOffice.org: wystarczy w nowej linii napisać fn i nacisnąć klawisz F3, żeby otrzymać „prototyp” równania, który można sobie zmodyfikować. Wygląda ono jakoś tak:
| (1) |
Więcej o wzorach można przeczytać w darmowym e-booku Pawłą Wimmera [2].
Do numerowanych wzorów można się odwoływać w tekście:
Aby zainstalować dodatek Zotero do przeglądarki firefox należy:
Z Zotero można korzystać na dwa sposoby:
Aby publikację dodać w sposób ręczny otwieramy dodatek Zotero albo klikając na napis zotero w prawym, dolnym rogu przeglądarki, albo z Menu Narzędzia wybieramy Zotero albo naciskamy w aktywnym oknie przeglądarki firefox klawisze textsfCtrl-Alt-Z. Z menu wybieramy ikonkę , a z otwartego menu wybieramy rodzaj dodawanej pozycji (książka, artykuł, strona WWW,… — rysunek 5).
W kolejnym kroku wypełniamy otwarty po prawej stronie „formularz” wpisujac dane o autorze, tytule, wydawnictwie… patrz rysunek 6.
Gdzy mamy już bibliograficzną bazę danych możemy używać jej do łatwego tworzenia bibliografii. Aby korzystać z bazy danych musimy mieć cały czas otwartą przeglądarkę firefox.
W miejscu, w którym pojawić się ma odwołanie do cytowania naciskamy ikonkę „Insert Citation” . Chcemy uzyskać efekt zbliżony do tego na ilustracji 8.
Pierwszy raz o dodatku do przeglądarki firefox o nazwie Zotero przeczytałem na blogu Pawła Wimmera [3].
Po wpisaniu tekstu Pierwszy raz o dodatku do przeglądarki firefox o nazwie Zotero przeczytałem na blogu Pawła Wimmera klikamy myszą w ikonkę .
Po pierwszym wybraniu funkcji Insert citation program otwiera okienko „Ustawienia dokumentu” (rysunek 9) gdzie musimy wybrać styl cytowania (czyli jak będzie wyglądać spis literatury i dowołania do niego). Na początek proponuję wybrać styl IEEE.
Następnie przechodziny do bazy danych z której powinniśmy wybrać pozycję którą cytujemy (rysunek 10).
Tekst wygląda tak jak na rysunku 11.
W miejscu w którym ma się pojawić spis literatury klikamy na ikonkę Insert Bibliography . Sami musimy zadbać o wstawienie odpowiedniego tytułu…
Zarówno cytowania jak i spis literatury możemy modyfikować wybierając odpowiednie funkcje dodatku: „Edit Citation” i „Edit Bibliography”. Możemy też zmienić styl cytowania wybierając funkcję „Set document preferences”. Osobna ikonka (Refresh) służy odświeżenia automatycznych liczników i list.
| (2) |
| (3) |
[1] OpenOffice.org 3 Writer Guide. Friends of OpenDocument Inc, 2008. http://www.lulu.com/product/paperback/openofficeorg-3-writer-guide/6570202 lub http://documentation.openoffice.org/manuals/userguide3/0200WG3-WriterGuide.pdf.
[2] Paweł Wimmer. OpenOffice.org Math dla uczniów i studentów. Złote myśli, Gliwice, 2006. Darmowy e-book dostępny ze strony https://sites.google.com/site/wimmerebooki/home/bezplatne/openoffice-math.
[3] Paweł Wimmer. Zotero — dodatek dla naukowców i studentów. http://poradnikwebmastera.blox.pl/2008/04/Zotero-dodatek-dla-naukowcow-i-studentow.html, Kwiecień 2008.
[4] Paweł Wimmer. Poradnik komputerowy: Word: cytaty i bibliografia. http://komputipsy.blogspot.com/2009/05/word-cytaty-i-bibliografia.html, Maj 2009.
[5] Paweł Wimmer. Zotero — kolekcja artykułow. http://webhosting.pl/Zotero.\_.kolekcja.artykul\%26oacute\%3Bw, Luty 2009.
[6] Paweł Wimmer. Zotero i oś czasowa. http://poradnikwebmastera.blox.pl/2009/02/Zotero-i-os-czasowa.html, Luty 2009.
[7] Paweł Wimmer. Zotero dwa zero. http://vbeta.pl/2010/02/27/zotero-dwa-zero, Luty 2010.
[8] Zotero. https://help.ubuntu.com/community/Zotero.
[9] Zotero documentation ver 2. http://www.zotero.org/support/2.0, 2010.