Użycie komendy Compose (oraz komend Reply i Forward) przełącza program pine w tryb komponowania listu. Na ekranie pojawia się obraz wyglądający mniej-więcej tak:
------------------------------------------------------------------------------ PINE 3.91 COMPOSE MESSAGE Folder: INBOX 144 Messages To : Cc : Attchmnt: Subject : ----- Message Text ----- Wojciech A. Myszka myszka@ldhpux.immt.pwr.wroc.pl Technical University of Wroclaw, Institute of Material Science and Technical Mechanics, Smoluchowskiego str. 25 50-370 Wroclaw, Poland, tel. (+48 71) 21-50-28, fax () 21-12-35 -- GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. ^G Get Help ^X Send ^R Rich Hdr ^Y PrvPg/Top ^K Cut Line ^O Postpone ^C Cancel ^D Del Char ^J Attach ^V NxtPg/End ^U UnDel Line^T To AddrBk ------------------------------------------------------------------------------W górnej części ekranu widać nagłówki listu oreślające odbiorców i temat listu oraz jego ,,załączniki'' (Attchmnt skrót od Attachments). Po naciśnięciu klawisza Ctrl-R(each headders) - pojawia się bogatszy zestaw nagłówków (dodatkowo Bcc:,
Jak wiele innych programów pocztowych, program pine pozwala na dołączanie do każdego listu przygotowanego wcześniej ,,podpisu'' ( signature). Jest on najczęściej pamiętany w pliku .signature. Pozwala to ułatwić proces przygotowywania listów.
Historia ,,podpisów'' jednak jest inna. Otóż w czasach poczty UUCP , gdy (z powodów błędów konfiguracji, kłopotów w połączeniach modemowych) list nie mógł dotrzeć do odbiorcy, albo miał tak zniekształcony adres nadawcy, że nie można było nań odpowiedzieć potrzebna była informacja o tym jak zawiadomić nadawcę o kłopotach. Stąd utarł się zwyczaj umieszczania w ,,podpisie'' (zwanym czasem po polsku ,,sygnaturką'') telefonu i adresu ,,konwencjonalnego''.
Ze względu na oszczędność przepustowości łącz przyjęto zasadę że podpis nie powinien być dłuższy niż cztery linie. Z czasem jednak sygnaturki stały się miejscem umieszczania różnych ,,mądrych'' sentencji czy różnego rodzaju obrazków. Niektóre z nich są bardzo małe i zabawne.
Jakie nagłówki pojawią się podczas komponowania listu zależy od użytkownika.
Do komponowania listu wykorzystywany jest bardzo prosty edytor o nazwie pico, ale można tak skonfigurować pine, aby używał innego edytora, przy czym do wyboru są dwa możliwe zachowania programu:
Kolejną ciekawą cechą programu jest możliwość przerwania przygotowywania listu. Umożliwia to funkcja postp One (uaktywniana za pomocą klawisza Ctrl-O). (Nie jest ona oczywiście dostępna w innym niż pico edytorze, a więc, jeżeli używamy innego edytora, tylko w polach nagłówków.)
Po wstrzymaniu wysyłki listu, można do niego powrócić. (Użytkownik może mieć kilka ,,rozpoczętych'' listów.) Po wybraniu funkcji Compose (z każdego menu gdzie jest ona dostępna) użytkownik jest pytany czy chce kontynuować wstrzymany list. Program podpowiada również, że odpowiedź No (Nie) nie skasuje ,,rozpoczętego'' listu - pozwoli jedynie rozpocząć pisanie nowego. Gdy jednak wybierzemy fonkcję kontynuacji, a mamy rozpoczętych kilka listów - pojawia się menu identyczne jak to, dostępne podzcas przeglądania poczty. Wybieramy odpowiedni list i kontynuujemy jego edycje. Mamy oczywiście możliwość ponownego wstrzymania jego wysyłki.
Wysłanie listy następuje po naciśnięciu klawisza Ctrl-X. Ctrl- C pozwala na zaniechanie wysłania listu.