gif gif gif gif index external WA external KTI external spis artykułów


Dalej: Nazwy folderów Wyżej: Zarządzanie folderami - w Poprzednio: Co to jest folder?

Kolekcje folderów

  

Program pine dodatkowo rozróżnia pojęcie ,,kolekcji folderów'' (folder collections). Normalnie każda taka ,,kolekcje'' jest przedstawiona z uwagą: ,,Select Here to See Expanded List''. ,,Najechanie'' kursorem na ten napis i naciśnięcie klawisza Enter spowoduje ,,otworzenie'' kolekcji. Można to zmienić wywołując program pine z opcją -l, lub odpowiednio go konfigurując.

W pierwszym przybliżeniu kolekcja to kartoteka (directory) gdzie są przechowywane foldery. W kolejnym przybliżeniu trzeba powiedzieć, że kolekcja to kartoteka na jednym komputerze gdzie przechowywane są foldery. Bowiem cechą charakterystyczną odróżniającą program pine od innych jest możliwość czytania i przechowywania poczty na wielu komputerach (wszystkich tych, na których uruchomiono program imapd i użytkownik ma tam swoje ,,konto'') - albo korzytsta z dostępu anonimowego (jeżeli serwer na to zezwala). Kolejne przybliżenie wymagało by jeszcze bardziej precyzyjnego określania czym jest ,,kolekcja'' w przypadku newsów.

Ze względu na to, że pine może odczytywać foldery (i ich kolekcje) znajdujące się na różnych komputerach wykorzystując (oprócz dostępu lokalnego) protokoły komunikacji IMAP (the Internet Message Access Protocol) i NNTP (the Network News Transport Protocol) sposób podawania nazw folderów (i ich kolekcji) jest nieco skomplikowany.

Specjalną kategorią ,,kolekcji'' są:

Podając nazwę kolekcji piszemy nazwę kartoteki zakończoną nawiasmi kwadratowymi:
/Mail/[]
wskazuje na (pod)kartotekę Mail/ znajdującą się w głównej kartotece użytkownika.

Aby wskazać na kolekcję znajdującą się na innym komputerze podajemy nazwę w sposób następujący:
{host.domain/protokół}kartoteka[]
Gdzie:

host.domain
nazwa komputera,
protokół
rodzaj używanego do komunikacji protokołu: wpisać można nntp  - dla newsów albo nic (wówczas pomijamy ,,/'') i oznacza to użycie protokołu imap; można również wpisać anonymous - będzie to oznaczało ,,anonimowy'' dostęp za pomocą protokółu imap - wymaga odpowiedniego skonfigurowania serwera imapd.

Jeżeli nazwę poprzedzimy gwiazdką:
*{cyber.ict.pwr.wroc.pl/nntp}[]
Oznacza to dostęp ,,read only'' do folderów typu Bulletin-Board (tablica ogłoszeń), na przykład newsy.

Dostęp do kolekcji newsów może być realizowany za pomocą protokołu nntp  lub protokołu imap. 



gif gif gif gif index external WA external KTI external spis artykułów


Dalej: Nazwy folderów Wyżej: Zarządzanie folderami - w Poprzednio: Co to jest folder?



(C) by Wojciech Myszka
PON, 7 PAŹD 1996 12:54:19