Obydwa opisane wyżej rozwiązania wymagają dokonywania zmian w plikach konfiguracyjnych i restartu komputera. Część wydawanych poleceń dodatkowo absorbuje (i tak niewielką) pamięć systemu.
Aby zrealizować ,,szybkie'' przełączanie używanego zestawu fontów w komputerze pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego MS-DOS można wykorzystać jedno z wielu dostępnych rozwiązań. Ja zaproponuję to, z którego sam czasami korzystam.
Rozwiązanie to realizuje dostępną w kartach VGA (EGA) możliwość wykorzystania fontów ,,ładowalnych''. Wadą tego rozwiązania jest brak informacji o aktualnie używanej stronie kodowej.
Odpowiedni zestaw czcionek i programik je ładujący do pamięci karty opracował Joseph Gil z Izraela. Fonty i oprogramowanie dostępne są w wielu archiwach radzę poszukać. Zestaw czcionek dostępny jest też lokalnie.
W zestawie dostępnych jest bardzo wiele czcionek obsługujących wszystkie strony kodowe dostępne w DOS, oraz zestawy czcionek zgodne z normą ISO-8859-x.
Zastosowanie programu jest bardzo proste, aby załadować fonty zgodne ze stroną kodową CP852 wystarczy wydać polecenie:
loadfont cp852.f16a żeby załadować czcionki zgodne z normą ISO-8859-2:
loadfont cp882.f16(bez dokonywania jakichkolwiek zmian w plikach autoexec.bat lub cofig.sys).
Wadą tego rozwiązanie jest to, że fonty te będą ,,niknąć'' po wykonaniu procedury zmiany trybu graficznego - program loadfont nie jest programem rezydentnym: nie zajmuje miejsca w pamięci, ale też nie ma możliwości nadzorowania zmian trybu graficznego karty.
Wszystkie fonty dostępne są w rozdzielczościach pozwalających na pracę w trybie: 24, 28 i 50 wierszy na ekranie.
W zestawie dostępnych czcionek, są też czcionki ,,śmieszne''.
Pozwalam sobie na zademonstrowanie wyglądu ekranu po załadowaniu
jednego z takich właśnie zestawów.