Tekst znajdujący się poniżej stanowi próbę zebrania w jednym miejscu informacji o narzędziach sieciowych dostępnych w sieci Internet na komputerach UNIXowych i PC-tach (wyłącznie w środowisku DOS).
Wersja UNIXowa opracowana jest na podstawie moich doświadczeń z wykorzystania systemu HP-UX (korygowanych wiadomościami o systemie SCO ODT w dosyć starej wersji) (przydały by się korekty uwzględniające i inne wersje zwłaszcza SunOS i Solaris oraz Linux); wersja PC obejmuje oprogramowanie PC/TCP firmy ftp Software [5] (warto by ją wzbogacić o oprogramowanie PD).
Książka powstaje na potrzeby pracowników i studentów Zakładu Dynamiki Instytutu Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej Politechniki Wrocławskiej. Może jednak być przedmiotem zainteresowania i innych użytkowników Polskiego Internetu.
Od tego wydania podręcznik został rozbudowany o najbardziej podstawowe informacje o oprogramowaniu seciowym Windows 95 (polecenia ping, tracert, telnet i ftp.) Być może w jakimś czasie dostępne będą również informacje na temat konfigurowania tego środowiska do pracy w sieci z wykorzystaniem modemu.
Po bardzo długiej przerwie wróciłem do podręcznika. Z nowości - pojawiły się bardzo elementarne informacje na temat modemów i komunikacji szeregowej.
Niestety, okazało się też, że bardzo wiele odsyłączy sie całkowicie zdezaktualizowało. Nie jestem w stanie sprawdzić ich wszystkich, proszę więc wszystkich łaskawych czytalników o informacje o błedach.
Ma to być swoisty ,,podręcznik użytkownika''. Być może kiedyś przyjdzie i kolej na coś w rodzaju ,,podręcznika administratora''. (Prawdę mówiąc napisałem już jeden rozdział - poświęcony konfiguracji nameserwera - named. Pojawiły się też pewne informacje o SNMP.)
Obecna wersja jest ciągle w trakcie pisania. Będzie uzupełniana w miarę upływu czasu. Jej spis treści zawiera podstawowe informacje o zamiarach autora. Zapewne zamiary te będą się zmieniać z czasem. Zwracam uwagę, że zmienia się ona w bardzo różnym tempie - bywają zastoje kilkumiesięczne a czasami kilkutygodniowe - ostatnio dopisuję nowe informacje baaaardzo rzadko.
Udostępniam ją jednak już teraz w postaci
hipertekstowej
(oraz zbioru PostScriptowego - długi!! ~ 1MB{Dostępna
jest też również wersja skompresowana
gdyby ktoś
chciał mieć wersję ,,drukowaną''; ten będzie jednak aktualizowany
znacznie rzadziej - jest bardzo wielki gdyż podręcznik przekroczył już
100 stron i wątpię, że ktoś będzie chciał drukować go codziennie
:-)
Od dłuższego już czasu podręcznik prezentowany jest w postaci ze wszystkimi znakami diakrytycznymi (po polsku). Biorąc pod uwagę upowszechnianie się programów pozwalających na poprawne rozpoznawanie polskicjch liter zrezygnowałem z możliwości przekodowywania dokumentu do innych standardów.
Informacje o tym czemu (i jak) korzystać w Internecie z polskich liter zawarte są na Polskiej Stronie Ogonkowej.
Ponieważ od Narzędzi sieciowych został ,,odłączony'' podręcznik programu pine osobno dostępna jest i jego wersja PostScriptowa.
W ostatnim czasie zmalała liczba uwag krytycznych (a szkoda), pojawiają się za to prośby o dostarczenie podręcznika w postaci jednego zwartego pliku. Ulegając tym żądaniom (i żeby ułatwić sobie życie) przygotowałem osobny, skompresowany plik zawierający całość (choć bez ilustracji, na razie). Dostępny jest on via http.
Miłej lektury i nie zapominajcie o uwagach.
Mam nadzieję, że obecne wersje obu dokumentów:
Wszelkie uwagi proszę kierować na adres W.Myszka@immt.pwr.wroc.pl.