Nazwa komendy pochodzi od słów remote file copy - co można przetłumaczyć jako zdalne kopiowanie plików. Pozwala ona na kopiowanie plików (lub całych struktur kartotek) z jednego komputera na drugi (z pominięciem normalnych procedur identyfikacji użytkownika). Użycie komendy jest następujące:
rcp [-p] file1 file2
rcp [-p] [-r] file1 [file2 ...]
directory
rcp służy do kopiowania plików pomiędzy różnymi komputerami. Każdy z argumentów file lub directory jest bądź nazwą pliku zdalnego, o postaci hostname:path lub plikiem lokalnym. Gdy hostname ma postać ruser@rhost na oddalonym komputerze używana jest zamiast nazwy użytkownika nazwa ruser.
Gdy użyjemy modyfikatora -p rcp stara się zachować datę modyfikacji i prawa dostępu do kopiowanych plików. Gdy natomiast podamy -r i file1 jest kartoteką, a directory jest nazwą istniejącej kartoteki, rcp tworzy w niej kartotekę o naziwe file1 i kopiuje calą zawartość kartoteki źródłowej (wraz z podkartotekami). Gdy directory nie istnieje zostanie utworzona.
Możliwe są również operacje tego typu, żeby będąc na komputerze A
kopiować pliki z komputera B na komputer C:
rcp ruser1@rhost1:path1 ruser2@rhost2:path2
przy czym operacja wykonywana jest w sposób następujący:
remsh rhost1 [-l] ruser1 rcp path1
ruser2@rhost2:path2
ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Komenda rcp nie pyta o hasło! Aby użytkownik miał prawo dostępu do plików na zdalnych hostach musi być odpowiednio wypełniony plik .rhosts.