Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Przeglądanie zawartości archiwum Wyżej: Przesyłanie zbiorów - file Poprzednio: Przesyłanie zbiorów - file

Nawiązanie połączenia

Aby nawiązać połączenie z komputerem, na którym pracuje serwer ftp należy wydać polecenie:
ftp server-host

server-host powinna byc oficjalną nazwą komputera, lub jego adresem numerycznym (w postaci n.n.n.n). Czas potrzebny na uzyskanie połączenia zależy od odległości pomiędzy komputerami, obciążenia sieci i obciążenia komputera z którym łączymy się.

Po uzyskaniu połączenia serwer przedstawia się i prosi o podanie nazwy użytkownika. Prawo do korzystania z usługi ftp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy komputera, z którym się łączymy. Przedstawiają się oni i podają własne hasło. Mają dostęp do wszystkich plików systemu (z ograniczeniami wynikającymi z praw dostępu).

Niektóre komputery udostępniają usługę zwaną anonymous ftp. Użytkownik pragnący z niej skorzystać przedstawia się jako anonymous. Jako hasło należy podać swój adres poczty elektronicznej w postaci np.: user@host.domain. Bardzo często można podać jako hasło użytkownika anonimowego cokolwiek. Niektóre serwery sprawdzaja jednak czy podany adres zwrotny zgodny jest z nazwą komputera, z którego dokonujemy połączenia!

Adres zwrotny bywa wykorzystywany przez bardzo porządne archiwa publiczne oprogramowania do informowania użytkowników o odkrytych błędach, wirusach itp. w skopiowanym oprogramowaniu.

Wszystkie połączenia są rejestrowane! Większość komputerów udostępnianych jako serwery anonymous ftp wykorzystywana jest również do normalnych, statutowych, zadań. Dlatego też należy starać się nie kontaktować z nimi w godzinach normalnej ich pracy (zwykle od 8:00 do 16:00 - 18:00 lokalnego czasu).

Użytkownik anonymous posiada prawa gościa, to znaczy dosęp do wydzielonych obszarów systemu plików. Część serwerów pozwala na przyjmowanie zbiorów przekazywanych przez anonimowych użytkowników. Zapisywane są one zwykle w kartotece /incoming.

Należy pamiętać, że usługa anonymous ftp jest przywilejem społeczności sieciowej; w żadnym wypadku nie jest obowiązkiem administratorów komputerów. W przypadku utrudnień stwarzanych przez gości - usługa może być ograniczona lub zlikwidowana! Z przywilejów należy korzystać rozsądnie i z umiarem!



Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41