Sprawa jest stosunkowo prosta. Trzeba zastosować jeden z wielu programów kodujących pliki binarne do postaci znakowej. Do najpopularniejszych należą:
Polecam program uuencode służący do kodowania do postaci tekstowej i uudecode rozkodowywujący do postaci binarnej.
Załóżmy, że chcemy przesłać plik mouse.gif. Sekwencja rozkazów w systemie UNIXowym jest następująca:
uuencode mouse.gif mouse.gif | mail user@addressa więc bardzo prosta. Znaczenie jest następujące:
Podstawowym ograniczeniem takiego przesyłania plików (mimo pozornej łatwości) jest to, że nie zwracamy uwagi na wielkość tak ekspediowanych plików. Wielkie przesyłki (w przypadku wolnych łącz) przesyłane są bardzo długo. Niektóre węzły pośrednie (lub nawet docelowe) mogą mieć wbudowane ograniczenia na wielkość przyjmowanej przesyłki.
Tak przesłany list u odbiorcy powinien być zapisany do pliku, a następnie rozkodowany za pomocą programu uudecode. Jest on tak skonstruowany, że pomija wszystkie pocztowe nagłówki i inne teksty występujące przed zakodowaną zawartością.
Listy takie najłatwiej ,,rozkodowywać'' wykorzystując dostępną w wielu programach pocztowych opcję Pipe, na przykład | w programie pine przekazując zawartość komendzie uudecode.
Program pmail automatycznie rozpoznaje listy zawierające zakodowane w ten sposób załączniki i sam ,,proponuje'' rozkodowanie ich i zapisanie do pliku.