Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Opisy popularnych programów pocztowych Wyżej: Cechy charakterystyczne przesyłki MIME Poprzednio: Przykład: co zrobićżeby

Jak wysłać plik binarny gdy nie mamy dostępu do poczty multimedialnej?

Sprawa jest stosunkowo prosta. Trzeba zastosować jeden z wielu programów kodujących pliki binarne do postaci znakowej. Do najpopularniejszych należą:

uudecode/uuencode
wywodzący się z systemów UNIXowych i dostępny również na innych platformach,
BinHex
wywodzący się ze środowiska komputerów Apple.

(Jest również kilka innych algorytmów, ale ich mnogość raczej utrudnia zadanie, zwłaszcza odbiorcy tak zakodowanych przesyłek.)

Polecam program uuencode służący do kodowania do postaci tekstowej i uudecode rozkodowywujący do postaci binarnej.

Załóżmy, że chcemy przesłać plik mouse.gif. Sekwencja rozkazów w systemie UNIXowym jest następująca:

uuencode mouse.gif mouse.gif | mail user@address
a więc bardzo prosta. Znaczenie jest następujące:
  1. uruchamiany jest program uuencode czyta plik mouse.gif (pierwszy parametr) i kodowany jest do postaci znakowej (drugi parametr mouse.gif mówi pod jaką nazwą plik zostanie zapisany po rozkodowaniu),
  2. Zakodowana zawartość pliku wypisywana jest na standardowym wyjściu, a przechwytuje ją dzieki znakowi | program mail,
  3. Program mail po przeczytaniu całego pliku ekspediuje go na wskazany adres.

Podstawowym ograniczeniem takiego przesyłania plików (mimo pozornej łatwości) jest to, że nie zwracamy uwagi na wielkość tak ekspediowanych plików. Wielkie przesyłki (w przypadku wolnych łącz) przesyłane są bardzo długo. Niektóre węzły pośrednie (lub nawet docelowe) mogą mieć wbudowane ograniczenia na wielkość przyjmowanej przesyłki.

Tak przesłany list u odbiorcy powinien być zapisany do pliku, a następnie rozkodowany za pomocą programu uudecode. Jest on tak skonstruowany, że pomija wszystkie pocztowe nagłówki i inne teksty występujące przed zakodowaną zawartością.

Listy takie najłatwiej ,,rozkodowywać'' wykorzystując dostępną w wielu programach pocztowych opcję Pipe, na przykład | w programie pine przekazując zawartość komendzie uudecode.

Program pmail automatycznie rozpoznaje listy zawierające zakodowane w ten sposób załączniki i sam ,,proponuje'' rozkodowanie ich i zapisanie do pliku.



Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41