IMiMT  
  Home arrow Blog Polski | English
ZM

Main Menu
 Home
 Contact Us
 Executives
 Staff
 History
 Research
 Education
 Services
 Conferences
 The Web Links
 News (PL)
 Publications
 Events
 Blog
 Junik
 Lewandowski
 Maciejewski
 Myszka
 Mail (Intranet)

Login Form
Username

Password

Remember me
Forgotten your password?

 2015-09-02, 09:33
Show latest blog entries
Ksi±¿ki elektroniczne inaczej
(2010-02-28, 09:52) Written by Wojciech Myszka
Pisa³em ju¿ o ksi±¿kach elektronicznych. Teraz bêdzie raz jeszcze tylko inaczej...

Ca³kiem przypadkiem powróci³em po latach do bardo dziwacznej (na pierwszy rzut oka) sk³adnicy materia³ów dydaktycznych (i naukowych?). Strona nazywa siê Connexions i zawiera ca³kiem spor± ilo¶æ materia³u dydaktycznego podzielonego na niewielkie modu³y.

Ka¿dy (kto ma dostêp do Internetu) mo¿e z tych modu³ów stworzyæ swój w³asny podrêcznik (textbook). A w miarê potrzeby równie¿ dodawaæ opracowan± przez siebie zawarto¶æ.

Wszystkie materia³y udostêpniane s± na licencji Creative Commons co pozwala na „dosyæ dowolne” wykorzystywanie zawarto¶ci przez innych zainteresowanych.

Program prowadzony jest przez Rice University ju¿ od 1999 roku i dorobi³ siê oko³o 16 tysiêcy modu³ów z ró¿nych dosyæ i rozstrzelonych dziedzin. Gdy po raz pierwszy umieszcza³em informacjê o tej serwisie na naszej stronie tych modu³ów by³o 1600.

Jest to kolejna po Open Courseware inicjatywa udostêpniania materia³ów dydaktycznych. Jest tego coraz wiêcej w sieci i jest to niejako postêpowanie wbrew aktualnym tendencjom pobierania op³at za wszystko. T± drog± id±, na przyk³ad, najwiêksi dostawcy informacji czy wydawcy ksi±¿ek.

Nie wysilaj±c siê zbytnio znalaz³em kolejn± tak± inicjatywê OER Commons bêd±c± nie tyle sk³adnic± ile katalogiem wolnych zasobów edukacyjnych.

Jak¿e ¶mieszne, w tym kontek¶cie, s± nasze wewnêtrzne spory na temat ³±czenia lub nie uniwersytetów...

[Back to list]
Dziwne listy elektroniczne
(2009-11-28, 10:03) Written by Wojciech Myszka

Niedawno mieli¶my przej¶ciowe k³opoty z poczt± elektroniczn±. Na ca³e szczê¶cie sytuacja siê unormowa³a.

W najbli¿szym czasie rozpocznie siê "wymiana" oprogramowania antywirusowego (Politechnika zakupi³a nowe oprogramowanie).

Mo¿e siê zdarzyæ, ¿e dostaniecie Pañstwo bardzo dziwny list elektroniczny ( tym dalej) prosz±cy o podanie swoich danych (logim, has³o, numer telefonu,...)

Nie róbcie tego!

Dosta³em w³a¶nie list, który (trochê) wygl±da jak list od administratora poczty elektronicznej Uniwersytetu Wroc³awskiego.

Temat listu jest po angielsku: Upgrade Your UNI.WROC E-Mail.

Tre¶æ listu jest po polsku, choæ — jako to widaæ — zosta³a przet³umaczona automatycznie z angielskiego na polski i wygl±da jako¶ tak:

Szanowni Pañstwo konta u¿ytkownika,

Twoje konto e-mail musi byæ uaktualniony do nowej F-Secure
R-anti-virus/anti-spam HTK4S 2009 wersja.

Wszystko co musisz zrobiæ, to odpowiedzieæ klikn±æ i
wype³niæ kolumny poni¿ej, a nastêpnie kliknij przycisk
Wy¶lij; z internetowego Team bêdzie rozszerzyæ swoje konto.
Niezastosowanie siê do tego, twoje konto zostanie czasowo zawieszony
z naszych us³ug.

ID u¿ytkownika:
Has³o:
Numer telefonu:

Dziêkujê za wspó³pracê!

uni.wroc.pl Web-administrator
www.uni.wroc.pl

Nikt rozs±dny na taki list nie odpowiada i ¶mieje siê z wybornego konceptu.

Kilka tygodni temu dosta³em podobny list, ale dotycz±cy poczty Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kontaktowa³em siê w tej sprawie z administratorami poczty AGH i uzyska³em informacjê, ¿e, niestety, zdarza siê (nadzwyczaj czêsto), ¿e pracownicy odpowiadaj± na takie listy podaj±c rzeczywiste dane.

[Back to list]
Poczta (elektroniczna), poczta i po poczcie...
(2009-11-23, 23:09) Written by Wojciech Myszka

Internet na ¶wiecie rozwija³ siê w sposób absolutnie nieuporz±dkowany i zupe³nie zdecentralizowany.

Z ró¿nych wzglêdów nie dane nam by³o braæ w tym procesie (do roku 1990) udzia³u. Po w³±czeniu Polski do ¶wiatowej sieci, bardzo podobne procesy jak na ¶wiecie mogli¶my obserwowaæ i u nas.

Podobnie by³o z sieci± komputerow± Politechniki Wroc³awskiej — rozwija³a siê ona w sposób absolutnie zdecentralizowany. Byli¶my jednym z pierwszych instytutów pod³±czonych do Internetu. Pierwotnie do przesy³ania danych wykorzystywali¶my modem zapewniaj±cy szybko¶æ 2400 bitów na sekundê. Wszystko to zawdziêczamy prof. Kasprzakowi, który chcia³ utrzymywaæ kontakt elektroniczny ze swoimi kolegami za oceanem i mobilizowa³ nas do dzia³ania. Zrealizowali¶my odpowiednie po³±czenie i byli¶my jednymi z pierwszych (po Centrum Obliczeniowym, Wydziale Elektroniki, Wydziale Chemii, i Wydziale Informatyki Uniwersytetu Wroc³awskiego; choæ ten ostatni zadeklarowa³ chêæ wcze¶niej ni¿ my, ale pod³±czy³ siê pó¼niej).

Od tej chwili wszystko co dzia³o siê w Internecie odbywa³o siê na naszych oczach i brali¶my w tym aktywny udzia³ (na przyk³ad nasz instytutowy serwer WWW zosta³ uruchomiony przed rokiem 1994 — ze wstydem przyznajê, ¿e ju¿ nie pamiêtam kiedy to by³o, ale jak sprawdza³em to kiedy¶, najstarsze pliki pochodzi³y z roku 1994, serwer powsta³ na pewno znacznie wcze¶niej).

Swojego czasu (dziêki p³ytom CD z oprogramowaniem public domain, które uda³o siê zdobyæ) byli¶my istotnym i cenionym dostawc± zawarto¶ci — obci±¿one ³±cza ze Stanami Zjednoczonymi by³y „wolniejsze” ni¿ nasze 2400 bitów na sekundê.

Pierwszy serwer WWW uruchomiono w CERN w roku 1991, szacuje siê, ¿e w roku 1993 dzia³a³o 50 serwerów WWW na ¶wiecie.

Dopiero w roku 2003 Politechnika Wroc³awska zdecydowa³a siê na ujednolicenie systemu poczty elektronicznej. Uwa¿a³em zawsze, ¿e jest to bardzo dobre rozwi±zanie. Z drugiej strony centralizacja us³ug poczty elektronicznej zdejmuje z ró¿nego rodzaju „samozwañczych administratorów” obowi±zki zajmowania siê takim systemem (i zwi±zane z tym obowi±zki dokszta³cania siê i utrzymywania kompetencji na odpowiednim poziomie). Nie chc±c traciæ kontaktu z technologi± — zaproponowa³em w³asne rozwi±zania (za co dzi¶ przepraszam).

W sze¶æ lat po podjêciu decyzji o stworzeniu jednolitego systemu poczty elektronicznej, W³adze Uczelni zdecydowa³y, ¿eby ostatecznie zlikwidowaæ ostatnie nie objête centraln± kontrol± i zarz±dzaniem serwery pocztowe. Jest to, byæ mo¿e, decyzja s³uszna (i dla mnie osobi¶cie bardzo wygodna: zwalnia mnie z obowi±zków nad±¿ania za rozwojem technologii internetowych).

Podobnie jest z serwisami WWW. Nasz na pewno nie jest doskona³y, ale — z przykro¶ci± to przyznajê — nie starcza mi czasu ¿eby rozwijaæ go nieustannie i dostarczaæ ci±gle nowych informacji. Zapewne Politechnika Wroc³awska kiedy¶ dojrzeje do tego ¿eby ujednoliciæ wygl±d swoich stron WWW i byæ mo¿e zakupi odpowiednie oprogramowanie (albo zleci komu¶ jego wykonanie), a ja zostanê zwolniony nie tylko z obowi±zku utrzymywania tego w ruchu, ale tak¿e dbania o jakie¶ aktualne informacje pojawiaj±ce siê na stronie g³ównej.

Oczywi¶cie mo¿na na to wszystko patrzeæ i z innej strony — ka¿da centralizacja zabijaj±ca lokalne inicjatywy jest szkodliwa... Zawsze mo¿na jednak powiedzieæ, ¿e korzy¶ci wynikaj±ce z centralizacji przewa¿aj± (i, prawdê mówi±c w takim ¶wiecie prze¿y³em wiêkszo¶æ swojego ¿ycia, wiêc to rozumiem).

Przepraszam wszystkich za niedogodno¶ci, ale nie mam si³ walczyæ o drobiazgi: jest ca³kiem sporo innych rzeczy, którymi trzeba i warto siê zaj±æ.

[Back to list]


More...
Psy szczekaj± karawana idzie dalej?
Bóg, wolna wola i teoria katastrof.
Publikuj albo giñ
Nowa wersja Zotero
Porz±dki...
Filmiki
Serowiec. . .
Awaria
Najwiêksza satysfakcja to jest wtedy kiedy siê zda egzamin nic nie umiej±c
Biodegradowalne zakupy
Reforma nauki okiem szympansa
Wroc³aw Information Technology Initiative

Show all blog entries
NanoMitex

NanoMitex

NanoMitex

Sol-Gel Laboratory
Sol-Gel Laboratory

Pracownik

Latest News
Dr in¿. Jerzy Tadeusz Baranek
Rada Instytutu
Posiedzenie Rady Instytutu
PUBLICZNA OBRONA ROZPRAWY DOKTORSKIEJ
Wykonanie umowy zlecenia

 
Go to top of page  Home | Contact Us | Executives | Staff | History | Research | Education | Services | Conferences | The Web Links | News (PL) | Ludzie | Publications | Events | Blog | Mail (Intranet) |
© Instytut Materia³oznawstwa i Mechaniki Technicznej Politechniki Wroc³awskiej