gif gif gif
Dalej: Wady takiego rozwiązania Wyżej: PC-Pine a polskie literki Poprzednio: Wstęp: pine i UNIX

pine a polskie literki w środowisku DOS i Windows

W środowisku DOS sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Mnogość używanych ,,stron kodowych'' utrudnia nieco zadanie. W program pine zostały wbudowane ''dwukierunkowe'' mechanizmy przekodowywania znaków ze staron kodowych 437, 850, 860, 863 i 865 do ISO-8859-1 oraz z ze strony CP866 do ISO-8859-5.

Niestety takie rozwiązanie nas nie zadawala. Autorzy pomyśleli jednak i o innych nacjach. Jeżeli zmienna character-set ma wartość inną niż US-ASCII, program pine szuka plików tekstowych wskazanych zmiennymi środowiska ISO_TO_CP i CP_TO_ISO zawierających tablice przekodowań z używanego zestawu znaków MIME do strony kodowej programu PC i w drugą stronę.

Zatem, w pliku AUTOEXEC.BAT dopisukemy odpowiednie definicje:

SET ISO_TO_CP=nazwa.pliku
SET CP_TO_ISO=nazwa_pliku
(i restartujemy komputer).

Budowa tablic jest bardzo prosta. Każda z nich powinna zawierać 256 liczb dziesiętnych oddzielonych od siebie ,,pustym'' (ang. white-space czyli odstęp, znak tabulacji nowa linia ale nie przecinek). Indeks (numer) elementu w tablicy to kod znaku który przekodowywujemy, a wartość elementu to kod na który przekodowywujemy.

Tablice dostępne są jako załączniki do tego dokumentu:

Nie starczyło mi niestety zapału, żeby przygotować odpowiednie wersje tablic działające w środowisku DOS. Okazało się, że Andreas Prilop <april@macb033.rrzn.uni-hannover.de> przygotował odpowiednie tablice ,,obsługujące'' nie tylko ISO-8859-2, ale również i inne zestawy znaków.

Pliki dostępne są:



gif gif gif
Dalej: Wady takiego rozwiązania Wyżej: PC-Pine a polskie literki Poprzednio: Wstęp: pine i UNIX



(C) by Wojciech Myszka
PON, 7 PAŹD 1996 12:43:12