gif gif gif gif index external WA external KTI external spis artykułów


Dalej: Folder Wyżej: Opis programu pine - Poprzednio: Podstawowe zasady używania programu

Menu główne

 

Na ogół, po uruchomieniu programau (choć można to zmienić) - znajdujemy się w menu głownym. Wygląda ono miej-więcej tak:

-----------------------------------------------------------------------------
  PINE 3.91   MAIN MENU                            Folder: INBOX  20 Messages


       ?     HELP               -  Get help using Pine

       C     COMPOSE MESSAGE    -  Compose and send/post a message

       I     FOLDER INDEX       -  View messages in current folder

       L     FOLDER LIST        -  Select a folder OR news group to view

       A     ADDRESS BOOK       -  Update address book

       S     SETUP              -  Configure or update Pine

       Q     QUIT               -  Exit the Pine program




   Copyright 1989-1994.  PINE is a trademark of the University of Washington.

? Help                     P PrevCmd                  R RelNotes
O OTHER CMDS L [ListFldrs] N NextCmd
-----------------------------------------------------------------------------
Układ informacji będzie identyczny we wszystkich ,,ekranach'' programu. Wyróżniamy trzy zasadnicze części:
  1. Jedna linia u góry ekranu - status: zawiera numer wersji programu i nazwę aktualnie otwartego folderu (wraz z liczbą wiadomości i numerem wiadomości ,,bieżącej''). Jeżeli pojawi się tam napis ,,readonly'' oznacza to że folder otwarty jest w trybie tylko do odczytu. Do czynienia z taką sytuacją możemy mieć w sytuacji otwarcia pliku którego pine nie potrafi poprawnie interpretować jako zbioru listów (na przykład dowolny plik tekstowy) lub folderów zapisanych w kilku (raczej egzotycznych u nas) formatach. Gdy uruchominy kolejną kopię programu pine stara się on ,,odebrać'' wszystkie foldery, które otwiera innym kopiom programu pine aktualnie je czytającym. Programy, którym ,,zabrano'' foldery traktują je również jako ,,readonly''.gif
  2. Dwie linie u dołu ekranu zawierające podpowiedzi o możliwych do uzyskania komendach (w pustej linii nad tym obszarem będą pojawiać się różne komunikaty programu);
  3. Część środkowa ekranu - zawierająca zasadnicze informacje.

Wśród dostępnych komend zwracają uwagę dwie (dostępne praktycznie w każdym menu): ? - pozwalająy uzyskać podpowiedzi o podstawowych komendach i O (wielkie o) pozwalające uzyskać (również w dolnej części ekranu) przypomnienie kolejnych, dostępnych w danym menu, komend. Zwracam uwagę, że zawsze aktywne są wszystkie komendy, nie tylko te ,,widoczne'' na ekranie.

Idea programu jest taka, że większość podstawowych komend dostępna jest z dowolnego menu za pomocą tego samego skrótu mnemonicznego. Komendy wykonujące podobne (lub identyczne) funkcje, tylko na różnych obiektach, mają ten sam skrót mnemoniczny.

W każdym menu zwykle jedna z komend wyróżniona jest w ten sposób, że wyświetlana jest w nawiasach kwadratowych ([ ]); w tym przypadku L [ListFldrs]. Ta komenda zostanie wybrana w przypadku naciśnięcia klawisza Enter.

Program pine można przełączyć w tryb pracy z klawiszami funkcyjnymi. Wówczas wszystkie polecenia wydajemy naciskając te klawisze. Ponieważ różne programy emulujące terminale definiują w bardzo różny sposób znaczenia różnych klawiszy funkcyjnych - nie będziemy tu opisywać tego przypadku.

W dalszych opisach wszystkie komendy będziemy pisać wielkimi literami - ale spokojnie możemy się tym nie przejmować - naciskająć tylko odpowiedni klawisz (na klawiaturze opisane są one zazwyczaj wielkimi literami).

Komendy dostępne w menu głównym:

C
Compse message  - komenda dostępna w menu głownym, podczas przeglądania folderów, przeglądania katalogu folderu i czytania listu; przełącza pine w tryb przygotowywania listu.
I
folder Index  - komenda dostępna w menu głównym, podczas przeglądania folderów i czytania listu; przełącza w tryb przeglądania zawartości skrzynki pocztowej (podane informacje to: data nadnia listu, nadawca i temat listu). Jedna z wiadomości będzie wyróżniona - jest to wiadomość bieżąca.
L
folder List  - komenda dostępna w menu głównym, podczas przeglądania katalogu folderu i czytania wiadomości; wyświetla listę wszystkich skrzynek pocztowych użytkownika. Korzystając z klawiszy kursora można podświetlić folder, ktory chcemy przeglądać i przejść do przeglądania naciskając klawisz Return.
A
Address book   - komenda dostępna w jedynie w menu głównym - włącza funkcję zarządzania książkami adresowymi.
S
Setup   - komenda dostępna jedynie w głównym menu; przełącza w tryb konfigurowania programu pine; można tu ustawić praktycznie wszystkie konfigurowalne opcje programu.
Q
Quit  - zakończ pracę.

Poniższe komendy dostępne są z głównego menu (chociaż nie są widoczne w głównym spisie).
O
Other commands - inne komendy; komenda dostępna praktycznie w każdym menu, powoduje wyświetlenie w dolnej części ekranu podpowiedzi o ,,kolejnej porcji'' dostępnych komend,
G
Goto  - komenda dostępna w menu głównym, podczas przeglądania folderów, przeglądania katalogu folderu i czytania listu; pozwala przejść do nazwanego przez użytkownika folderu. Folder może pochodzić ze zdefiniowanego przez użytkownika zestawu lub być zupełnie nowym folderem. W jaki sposób definiować foldery piszemy później; po wydaniu tej komendy możemy używać następujących funkcji:
Ctrl-N
następna kolekcja folderów,
Ctrl-P
poprzednia kolekcja,
Ctrl-T
przejście do listy folderów.

R
Release Notes  - komenda wyświetla podstawowe informacje o programie, jego historii i autorach.
K
Keyboard Lock  - pozwala zablokować klawiaturę terminala gdy chcemy odejść od niego na chwilę; (wymaga odpowiedniego skonfigurowania - standardowo jest wyłączona).
B
Report Bug  - komenda dostępna jest również z każdego poziomu podpowiedzi; pozwala wysłać list do autorów programu.
N
podświetl w menu następną pozycję.
P
podświetl w menu poprzednią pozycję (klawiszy N i P można używać gdy z jakichś powodów ,,nie działają'' klawisze kursorów).
J
'174 Journal komenda pozwalająca prześledzić czynności, które wykonywał ostatnio użytkownik - przydatne podczas rozwiązywania problemów.



gif gif gif gif index external WA external KTI external spis artykułów


Dalej: Folder Wyżej: Opis programu pine - Poprzednio: Podstawowe zasady używania programu



(C) by Wojciech Myszka
PON, 7 PAŹD 1996 12:54:19