gif gif gif gif index external WA external KTI external spis artykułów


Dalej: Kolejność wiadomości Wyżej: Folder Poprzednio: Folder

Wiadomości

Naciśnięcie klawisza V - View (lub Enter) powoduje wyświetlenie podświetlonego listu. Klawisze kursorów (,,strzałka'' do góry, ,,strzałka'' do dołu, ale też P i N) pozwalają przesuwać podświetlenie na kolejne wiadomości. Klawisz ,,odstęp'' albo + wyświetla następną, a - poprzednią ,,stronę'' ideksu. Naciskając klawisz J (Jump) możemy ptrzenieść się do wiadomości o podanym numerze.

Wiadomości możemy ,,wyszukiwać'' używając komendy W ( Whereis). Pozwala ona na wyszukiwanie w kartotece listów określonego słowa. Przeszukuje to co widać na ekranie: nadawcę listu i temat. Pozwala ona również szybko przemieścić się na początek indeksu: w odpowiedzi na pytanie o szukane słowo naciskamy klawsiz Ctrl-Y i na koniec (Ctrl-V). Naciśnięcie klawisza Jump pozwala na przejście do wiadomości o podanym numerze.

Wskazaną wiadomość możemy:

S
(Save)  przenieść do innego folderu (naciśnięcie klawisza Ctrl-T powoduje wyświetlenie listy wszystkich folderów - klawiszami strzałek moazna wybrać interesujący nas folder),
E
Export  zapisać w pliku tekstowym,
Y
prYnt  wydrukować,
D
(Delete)  skasować (zostanie ona jedynie zaznaczona jako ,,przeznaczona'' do skasowania, jest kasowana gdy już kończymy prace z programem),
U
(Undelete)  ,,odkasowac'' (zlikwidować znacznik),  
*
   zaznaczyć jako: * ,,ważną'', N ,,nową'', D ,,skasowaną'', A na którą odpowiedzieliśmy (lub używając znaczka ! zanegować wybór),  
|
  przekazać jako standardowe wejście (pipe) dla dowolnej komendy systemu UNIX.

Zwracam uwagę na różnicę pomiędzy komendami Save i Eksport.   Gdy użyjemy komendy S wiadomość (w formacie e-mail)  jest przenoszona do innego folderu (foldery sa umieszczane zazwyczaj w kartotece $HOME/mail lub $HOME/Mail) i może być w dalszym ciągu czytana za pomocą programu pine. Komenda Export powoduje zapisanie listu do pliku tekstowego (standardowo w głównej kartotece użytkownika).

Wszystkie czynności związane z wysyłaniem poczty, a więc Reply  - odpowiedź na list, Forward  - ,,podesłanie'' listu osobie trzeciej. Bounce  - odesłanie listu osobie trzeciej (operacja przypominająca skreślenie na kopercie adresu odbiorcy, wpisanie nowego adresu i przekazanie listu poczcie) oraz Compose  zostały opisane w rozdziale poświęconym wysyłaniu poczty.

Naciskając klawisz Take addres   można ,,pobrać'' adres z bieżącego listu i wpisać go do książki adresowej. Omówimy to później.



gif gif gif gif index external WA external KTI external spis artykułów


Dalej: Kolejność wiadomości Wyżej: Folder Poprzednio: Folder



(C) by Wojciech Myszka
PON, 7 PAŹD 1996 12:54:19