Modemy z korekcją błędów pozwalają na polepszenie warunków przesyłania danch na zaszumionych liniach. Zwracamy uwagę, że modem taki może jedynie korygować błędy powstające na linii telefonicznej, a nie na połączeniu pomiędzy komputerem a modemem. Te ostatnie są jednak, na szczęście, znacznie rzadsze.
Pamiętać trzeba jednak o tym, że możliwość korekcji błędów osiągnięta jest za pomocą specjalnego protokołu komunikacji pomiędzy modemami. Jego skutkiem jest przesyłanie informacji w pewnch ,,blokach'' (pakietach). Każdy blok wyposażony jest w nadmiarowe informacje pozwalające automatcznie skorygować pewne błędy albo tylko zauważyć ich powstanie. Prookół uwzględnia możliwość retransmisji błędnie przesłanych danych. Nieuchronnie związane jest to z zajęciem części pasma na te dodatkowe informacje (około 10%). Bardzo często modemy przesyłają dane pomiędzy sobą w trybie synchronicznym co pozwala zrezygnować z bitów startu i stopu niezbędnych w trybie asynchronicznym.
Do korekcji błędów używanych jest szereg technik. Najczęściej używane zebrane zostały w tabeli.
Podobnie jak w przypadku negocjacji sposobu modulacji (szybkości) potrzebna jest procedura negocjacji rodzaju korekcji błędów.
Na rynku dostępna jest pewna grupa modemów których producenci deklarują, że raelizują one korekcję błędów ale za pomocą osobnego oprogramowania. Modemy te mogą działać nawet poprawnie, ale tylko i wyłącznie z dostarczonym przez producenta oprogramowaniem. Zazwyczaj próba użycia innego oprogramowania (systemu operacyjnego) zakończy się niepowodzeniem.