Ze względu na techniczne ograniczenia (skończone pasmo przepustowe używanych urządzeń telefonicznych) zaczęto w modemach stosowaćróżne techniki kompresji danych mające zwiększyć efektywną przepustowość używanych kanałów połączeniowych.
Oczywiście dane raz już skompresowane (pliki typu .zip, .jpg, .gif i wiele innych) nie mogą być już dalej kompresowane przez modem. Może to prowadzić w przypadku prymitywnych algorytmów kompresji nawet do zwiększenia czasu transmisji pliku już skompresowanego.
Teoretyczna zdolność kompresji danych przez modem możey wynosić 4:1. Stwarza to określone problemy poodczas przesyłania danych.
Załóżmy, że modemy wynegocjowały między sobą szybkość transmisji 14400 bps. Są one w stanie (z użyciem kompresji i w najlepszych warukach) przetransmitować około 57600 bitów w ciągu sekundy (to znaczy taka powinna być szybkość transmisji danych na interfejscie pomiędzy komputerem a modemem). Zatem jeden komputer powinien dane w takim tempie dostarczać, a drugi odbierać - w przeciwnym razie zniweczymy wszystkie efekty kompresji danych.
Szczególną rolę odgrywa w przypadku nowoczesnych modemów (z korekcją i kompresją) synchronizacja przesyłania danych. Niejest rzadkością sytuacja, gdy modemy w pierwszej chwili negocjują szybkość przesyłania 28800 bps, użytkownik chcąć wykorzystać wszystkie zalety kompresji ustawił szybkość interfejsu na 4 x 28800 bps (115200 bps) ale z powodu chwilowego pogorszenia się parametrów połaczenia modemy zmniejszyły szybkośc do 9600 bps i przesyłany jest plik skompresowany. Chwilami modem zajęty jest retransmisją danych. Teoretyczna szybkość przesyłania danych waha się zatem od kilku bajtów na sekundę do ponad 100000 bps.
Najprościej osiągnięć to stosując sprzętową synchronizację przesyłania danych. Osiągamy to stosując: