Do normalnej pracy systemu komputerowego nie jest niezbędne uruchamianie programu named - do tego celu wystarczy poprawnie skonfigurowany resolver.
named jest specjalnym programem - serwerem odpowiadającym na zapytania resolverów dotyczące translacji nazw symbolicznych na adresy IP i odwrotnych. named podczas udzielania odpowiedzi kontaktuje się z innymi serwerami, a wszystkie uzyskane odpowiedzi przechowuje w tzw. ,,pamięci podręcznej'' (cache). (Taka strategia postępowania pozwala uprościć proces odpowiedzi na kolejne pytania.)
Kiedy musimy uruchomić program named? Są trzy sytuacje w których musimy na komputerze uruchomić oprogramowanie:
Z taką sytuacją możemy miec do czynienia wtedy, gdy połączenie sieci lokalnej z resztą Internetu realizowane jest po bardzo/stosunkowo wolnym łączu. Konfigurujemy wówczas jeden komputer w sieci lokalnej jako nameserwer i wskazujemy go jako podstawowe źródło informacji resolverom pozostałych komputerów. W ten sposób tworzymy caching-only serwer.
Zaletą takiego rozwiązania jest to, że po jakimś czasie na lakalnym serwerze mamy większość informacji, z których korzystają lokalni użytkownicy. Oni dostają odpowiedzi na swoje zapytania szybko, wolne łącze jest odciążenie od wielokrotnego przekazywania tych samych informacji.
Musimy wówczas utworzyć główny (pierwotny ??) (ang. primary) serwer zawierające dane o domenie.
Wówczas tworzymy serwer wtórny (ang. secondary).
Oczywiście, prawie nigdy nie będziemy mieli do czynienia z żadną z powyższych sytuacji w czystej postaci. Możliwa jest praktycznie dowolna kombinacja ich wszystkich.
Ten sam komputer może równocześnie spełniać rolę serwera pierwotnego dla pewnych domen, wtórnego dla innych.
Omówimy poniżej pewne elementarne sprawy związane z uruchomieniem nameserwera (programu named) na komputerze UNIXowym.
Oprogramowanie jest najczęściej tak skonfigurowane, że nie trzeba dokonywać wielkich zmian konfiguracyjnych. W prostszych przypadkach należy jedynie utworzyć kilka plików i wypełnić je poprawnymi danymi.