IMiMT  
  Home arrow Staff arrow Zatrudnieni arrow Wacław Kasprzak Polski | English
ZM

Main Menu
 Home
 Contact Us
 Executives
 Staff
 Osobowości
 Zatrudnieni
indent Wacław Kasprzak
indent Maciej Kulisiewicz
indent Stanisław Piesiak
 History
 Research
 Education
 Services
 Conferences
 The Web Links
 News (PL)
 Publications
 Events
 Blog
 Mail (Intranet)

Login Form
Username

Password

Remember me
Forgotten your password?

 2015-09-02, 14:58
Wacław Kasprzak   Print 
Written by Administrator  
2004-07-21, 09:26

Wacław Antoni Kasprzak, urodził się w 1932 r. w Golinie nad Wartą.

Pracę naukowo-dydaktyczną na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął jeszcze w czasie studiów w 1954 jako zastępca asystenta w Katedrze Mechaniki Technicznej. W tym czasie był organizatorem i przewodniczącym Studenckiego Towarzystwa Naukowego.

Po ukończeniu studiów w 1956 r. został asystentem, a następnie starszym asystentem (1958) i adiunktem (1962) w tej samej Katedrze.

Katedra ta weszła w wyniku reorganizacji w skład Instytutu Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej (1963).

W 1962 r. na Wydziale Mechanicznym uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1968 doktora habilitowanego. W roku 1971 został profesorem nadzwyczajnym. Na stanowisko profesora zwyczajnego został mianowany w roku 1992r.

Działalność naukowa prof. Wacława Kasprzaka dotyczy szerokiego spektrum zagadnień z zakresu mechaniki, a w tym: pomiarów wielkości mechanicznych, automatyzacji pomiarów, teorii modelowania, rentgenografii, analizy wymiarowej i metod komputerowych w mechanice. Równolegle podejmuje również zagadnienia prognozowania w nauce i technice.

Pod kierownictwem i według projektu prof. Kasprzaka zostały utworzone i zorganizowane laboratoria i pracownie: pomiarów tensometrycznych, drgań, badań rentgenowskich oraz dynamiki.

Prof. Wacław Kasprzak jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych, współautorem czterech książek, między innymi z Bertoldem Lysikiem -- podręcznika "Analiza wymiarowa" (1988), wspólnie z Bertoldem Lysikiem i Markiem Rybaczukiem - monografii "Dimensional analysis in the identification of mathematical models" (1990), razem z Karolem Pelcem - książek "Wyzwania technologiczne --prognozy i strategie" (1999) oraz "Strategie techniczne -- prognozy" (2003), a także przygotowanej ostatnio wspólnie z Bertoldem Lysikiem i Markiem Rybaczukiem książki "Measurement dimension, invariant models and fractals".

Był promotorem 9 prac doktorskich. Sześciu wychowanków uzyskało stopień doktora habilitowanego, a jeden jest profesorem.

W ostatnich latach współorganizował siedem międzynarodowych Letnich Szkół Mechaniki Pękania.

Przez czterdzieści lat kierował pracami Seminarium Dynamiki.

Szczególnie bogaty jest dorobek organizacyjny prof. Wacława Kasprzaka. Od 1964r. jest nieprzerwanie kierownikiem Zakładu poprzednio Przemieszczeń i Odkształceń, a ostatnio Zakładu Dynamiki. W latach 1963-69 był Dyrektorem ds. Współpracy Politechniki Wrocławskiej z Przemysłem, a w 1969 został Prorektorem ds. Nauki. Funkcję tę pełnił do 1981 roku. Kształcił kadry kierownicze i wykonawcze organizacji badań naukowych. Stworzył formy organizacyjne i zespoły ludzkie z powodzeniem realizujące naukową współpracę uczelni z przemysłem. Był głównym twórcą pozycji Politechniki Wrocławskiej, nie tylko jako dużej uczelni technicznej, lecz także jako wielkiej jednostki badawczej, zaplecza naukowego przemysłu. Kierował Politechniką Wrocławską jako jej rektor w latach 1982 - 84.

Prof. W. Kasprzak jest twórcą nowej szkoły badań naukowych na bazie dyscyplin podstawowych. Wychował na słynnych "Kasprzakiadach" wiele pokoleń profesorów, obecnych organizatorów badań naukowych.

Do szczególnych osiągnięć prof. Kasprzaka należy kreowanie wielkich interdyscyplinarnych programów badawczych oraz podniesienie na wysoki poziom naukowej współpracy międzynarodowej.

Zorganizował stacjonarne studia doktoranckie i system kształcenia kadr naukowych. Prof. Wacław Kasprzak jest propagatorem nowoczesnych form studiów doktoranckich i zdecydowanym zwolennikiem rzetelnej, odważnej dyskusji naukowej. Jest także autorem koncepcji i inicjatorem wdrożenia eksperymentu dydaktycznego, polegającego na stworzeniu możliwości kształcenia na Wydziale Mechanicznym dla młodzieży szczególnie uzdolnionej. Przedsięwzięcie to, nazwane Indywidualnym Tokiem Studiów (ITS), rozpoczęto w roku 1993.

Profesor Wacław Kasprzak był wielokrotnie nagradzany przez Ministra, Rektora, i Dziekana.

Posiada najwyższe odznaczenia państwowe, między innymi: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Komisji Edukacji Narodowej.


NanoMitex

NanoMitex

NanoMitex

Sol-Gel Laboratory
Sol-Gel Laboratory

Pracownik

Latest News
Dr inż. Jerzy Tadeusz Baranek
Rada Instytutu
Posiedzenie Rady Instytutu
PUBLICZNA OBRONA ROZPRAWY DOKTORSKIEJ
Wykonanie umowy zlecenia

 
Go to top of page  Home | Contact Us | Executives | Staff | History | Research | Education | Services | Conferences | The Web Links | News (PL) | Ludzie | Publications | Events | Blog | Mail (Intranet) |
© Instytut Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej Politechniki Wrocławskiej