IMiMT  
  Home arrow Staff arrow Zatrudnieni arrow Maciej Kulisiewicz Polski | English
ZM

Main Menu
 Home
 Contact Us
 Executives
 Staff
 Osobowo¶ci
 Zatrudnieni
indent Wac³aw Kasprzak
indent Maciej Kulisiewicz
indent Stanis³aw Piesiak
 History
 Research
 Education
 Services
 Conferences
 The Web Links
 News (PL)
 Publications
 Events
 Blog
 Mail (Intranet)

Login Form
Username

Password

Remember me
Forgotten your password?

 2015-09-02, 14:58
Maciej Kulisiewicz   Print 
Written by Krzysztof Junik  
2009-01-14, 16:45
Prof. Maciej Kulisiewicz

Autoreferat

Urodzi³em siê 23 maja 1946 r. w Zduñskiej-Woli (woj. ³ódzkie).

W 1964 r. ukoñczy³em Liceum Ogólnokszta³c±ce im. Kazimierza Wielkiego w Zduñskiej-Woli uzyskuj±c oceny bardzo dobre z matematyki i fizyki na ¶wiadectwie maturalnym.

W pa¼dzierniku 1964 r. podj±³em studia na wydz. Budownictwa L±dowego Politechniki Wroc³awskiej. W 1969 roku uzyska³em tytu³ magistra in¿yniera budownictwa l±dowego w specjalno¶ci teoria konstrukcji z wynikiem dobrym.

W okresie od 01.11.1969 do 30.11.1972, pracowa³em na stanowisku konstruktora w Jelczañskich Zak³adach Samochodowych specjalizuj±c siê w badaniach i analizie zagadnieñ dynamiki konstrukcji no¶nej pojazdów samochodowych. W okresie tym zosta³a powo³ana przy biurze konstrukcyjnym JZS specjalna kilkuosobowa komórka, przeznaczona do wspó³pracy z Politechnik± Wroc³awsk±, w której czynnie uczestniczy³em. Zadaniem jej by³o wykonywanie wspólnych badañ statycznych i dynamicznych rozk³adu naprê¿eñ w pojazdach ciê¿arowych i autobusowych. Liczne analizy eksperymentalne, w których uczestniczy³em, stosowa³y g³ównie techniki pomiarów tensometrycznych, za¶ badania dynamiczne wykonywane by³y w laboratorium dynamiki Instytutu Materia³oznawstwa i Mechaniki Technicznej Politechniki Wroc³awskiej w oparciu o nowoczesn± w tym okresie aparaturê firmy PRODERA (Francja). W okresie tym powsta³o kilka wa¿nych ekspertyz dla przemys³u, których by³em wspó³autorem. W ekspertyzach tych wykorzystywa³em g³ównie znane techniki obliczeniowe zwi±zane z liniowym modelem statyki i dynamiki uk³adów mechanicznych. Do¶wiadczenia, jakie zdoby³em w tym czasie, polega³y g³ównie na postrzeganiu istotnych niezgodno¶ci wyników eksperymentalnych z obliczeniami teoretycznymi. Rodzi³o to istotne problemy, których chêæ wyja¶nienia pchnê³a mnie na tory zwi±zane z poszukiwaniem bardziej dok³adnych modeli ni¿ stosowane powszechnie modele liniowe. Poci±ga³o to za sob± potrzeby studiowania zagadnieñ teoretycznych zwi±zanych z modelowaniem i identyfikacj± drgañ uk³adów nieliniowych, co mog³em swobodnie wykonywaæ po uwolnieniu siê od zagadnieñ czysto technicznych i podjêciu pracy na Politechnice Wroc³awskiej.

W 1973 r. rozpocz±³em pracê w Instytucie Materia³oznawstwa i Mechaniki Technicznej Politechniki Wroc³awskiej na stanowisku starszego asystenta pe³ni±c funkcjê kierownika zespo³u technicznego. Pracê naukow± rozpocz±³em od prób zastosowania nieliniowego modelu Duffinga do oceny w³asno¶ci dynamicznych prostych uk³adów dynamicznych o jednym stopniu swobody. Konkretne rozwi±zanie w tej dziedzinie uda³o mi siê opracowaæ wykorzystuj±c metodê bilansu harmonicznych w po³±czeniu z pomys³em stosowania tzw. kryterium rezonansowego. Wyniki tych rozwi±zañ zosta³y opublikowane najpierw w Zeszytach Naukowych Instytutu Materia³oznawstwa i Mechaniki Technicznej PWr.(Nr.15, 1974) a nastêpnie, po rozwiniêciu metody na przypadek niesymetrycznego modelu Duffinga, - w czasopi¶mie anglojêzycznym PAN (Bulletin de L’Academie Polonaise des Sciences, Vol 24, No 7-8, 1976). Nastêpnie, a¿eby da³o siê zastosowaæ tê metodê do uk³adów o wielu stopniach swobody, wpad³em na pomys³ pomiaru tzw. czêstotliwo¶ciowych charakterystyk symulowanych, (to jest charakterystyk w których amplituda si³y wymuszaj±cej jest odpowiednio sterowana) dziêki czemu uda³o siê opracowaæ odpowiedni± metodê identyfikacji uk³adów dyskretnych o konfiguracji kaskadowej i nieliniowych oddzia³ywaniach restytucyjnych. Rozwi±zanie to zosta³o przedstawione w obszernym artykule zatytu³owanym „Metoda separacji wielowymiarowego zagadnienia parametrycznej identyfikacji obiektów dynamicznych w przypadku nieliniowego dyskretnego modelu o strukturze szeregowej” i opublikowanym w czasopi¶mie IPPT PAN Nonlinear Vibration Problems ( 1981,No 20). Rozwi±zania te umo¿liwi³y mi na opracowanie pracy doktorskiej.

W dniu 27.11.1975 obroni³em w Instytucie Materia³oznawstwa i Mechaniki Technicznej Politechniki Wroc³awskiej pracê doktorsk± p.t. „Ocena W³asno¶ci Dynamicznych Nieliniowych Uk³adów Mechanicznych o Skoñczonej Liczbie Stopni Swobody w oparciu o Niesymetryczny Model Duffinga”. W pracy tej przedstawi³em oryginaln± koncepcjê zastosowania kryterium rezonansowego w identyfikacji uk³adów mechanicznych wprowadzaj±c i wykorzystuj±c w praktyce pojêcie tzw. ”rezonansów symulowanych”.

Po obronie pracy doktorskiej zosta³em powo³any na stanowisko adiunkta dnia 01.07.1975r.

Rozwi±zania przedstawione w pracy doktorskiej by³y opublikowane tak¿e w biuletynach naukowych PAN (1976,1977) oraz czasopi¶mie IPPT PAN „Zagadnienia Drgañ Nieliniowych” (1981). Zdaj±c sobie sprawê, ¿e opracowane rozwi±zania pozwalaj± na dok³adne oszacowanie jedynie nieliniowych oddzia³ywañ czysto restytucyjnych w po³±czeniu równoleg³ym z liniowym cz³onem dysypatywnym, zaj±³em siê problematyk± t³umienia drgañ. Jednak¿e, poniewa¿ g³ówne trudno¶ci w uk³adach nieliniowych polegaj± na uzyskiwaniu analitycznej postaci ich rozwi±zañ, wpad³em na kilka oryginalnych pomys³ów, które nastêpnie weryfikowa³em eksperymentalnie. Jeden z nich polega³ na przyjêciu i wykorzystaniu za³o¿enia, ¿e dla odkszta³ceñ równych zeru musz± znikaæ wszelkie oddzia³ywania czysto restytucyjne, przez co jedynie pomiar prêdko¶ci i przyspieszenia w wybranych chwilach czasu umo¿liwia wyznaczanie dowolnie nieliniowej charakterystyki t³umienia („Identification of Non-linearity of Vibrations In Structures Defined by a Dynamic System with a Finie Numer of Degrees of Freedom”, Bull. PAN, Vol.25,No9,1977). Inna za¶ koncepcja polega³a na wprowadzaniu specjalnie dobranych wymuszeñ okresowych w celu uzyskiwania odpowiedzi czysto sinusoidalnych w uk³adach nieliniowych. Ta druga koncepcja, po szerokiej weryfikacji eksperymentalnej, przynios³a istotne pozytywne wyniki i w po³±czeniu z kryterium rezonansowym umo¿liwi³a na stworzenie oryginalnej metody wyznaczania charakterystyk t³umienia drgañ o kszta³tach praktycznie dowolnie nieliniowych i zawieraj±cych zarówno t³umienie wiskotyczne jak i tarcie suche. Rozwi±zanie to zosta³o opublikowane w czasopi¶mie miêdzynarodowym Int. J. Solids and Structure w artykule zatytu³owanym „A nonparametric method of identification of vibration damping in non-linear dynamic systems„ (1983) oraz w kilku artyku³ach krajowych i przedstawione na konferencjach krajowych i zagranicznych. Opracowane rozwi±zania sta³y siê podstaw± do zbudowania kompletnych metod i algorytmów aplikacyjnych dla których to tworzono równolegle specjalne oprogramowanie zarówno na potrzeby badañ naukowych jak i ekspertyz dla firm przemys³owych. Aplikacje z tego zakresu by³y g³ównie wdra¿ane w latach 70-80 na potrzeby laboratoriów badawczych i przemys³owych ( CAMAC- ODRA 1325, CAMAC-SM4 i CAMAC-MERA60). W wyniku tych prac powsta³o szereg opracowañ niepublikowanych i adresowanych do u¿ytkowników systemów. Zosta³y one tak¿e opisane w podrêcznikach i skryptach, których by³em wspó³autorem. Opracowane metody zosta³y wdro¿one do optymalizacji miêdzy innymi zawieszeñ autobusów, ¿urawi samojezdnych a tak¿e wykorzystane w badaniach t³umienia drgañ wybranych materia³ów i elementów konstrukcyjnych (belki stalowe, mosiê¿ne itp.).

W latach 80-ch, po zdobyciu dodatkowych do¶wiadczeñ z pobytu w kilku o¶rodkach naukowych w USA i Anglii (1981r.), opracowa³em sposób wykorzystania systemu CAMAC-SM4 do automatycznego sterowania wymuszeniami dynamicznymi realizuj±cymi odpowiedzi czysto harmoniczne w uk³adach silnie nieliniowych. Umo¿liwi³o to skonstruowanie praktycznych algorytmów identyfikacji uk³adów nieliniowych. Rozwi±zania te zosta³y opublikowane w czasopismach zagranicznych Modelling Simulation and Control oraz System Analysis Modelling Simulation. Sta³y siê one podstaw± do napisania pracy monograficznej p.t.: „Konstrukcja metod identyfikacji dla wybranych struktur nieliniowych modeli dynamicznych uk³adów mechanicznych.” (PWr. 1985). Monografia ta by³a przedstawiona 24.06.1986 r. jako rozprawa habilitacyjna ( Uchwa³a Rady Wydzia³u Mechanicznego P.Wr. o nadaniu stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie mechaniki technicznej z dnia 24.06.1986 i zatwierdzona przez CKK przy Prezesie Rady Ministrów dnia 23.02.1987r.).

Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego zosta³em powo³any na stanowisko docenta w Politechnice Wroc³awskiej ( pismo Ministra Nauki i Szkolnictwa Wy¿szego z dnia 22.09.1987). W okresie tym moja praca naukowo-badawcza koncentrowa³a siê na rozwijaniu metod identyfikacji uk³adów silnie nieliniowych w warunkach dowolnie z³o¿onych obci±¿eñ dynamicznych. Do tych celów tworzy³em w³asne rozwi±zania a tak¿e podejmowa³em próby wykorzystania zaawansowanych metod zagranicznych (g³ównie metody eksperymentalnej analizy modalnej i zwi±zanej z ni± profesjonalnej aparatury badawczej: czujniki piezoelektryczne, wielokana³owe analizatory widmowe, m³otki udarowe itp.).

W dziedzinie tej uda³o mi siê opracowaæ nowe metody badawcze skuteczne dla wymuszeñ okresowych dowolnego kszta³tu, oparte na specjalnie tworzonych równaniach bilansu energii i bilansu mocy. Równania te, jakkolwiek tworzone i badane g³ównie na zasadach wspó³autorstwa z dr. hab. in¿. Stanis³awem Piesiakiem, zosta³y zainspirowane przeze mnie i weryfikowane eksperymentalnie dla szerokiego rodzaju nieliniowych uk³adów fizycznych przy stosowaniu ró¿norakich obci±¿eñ dynamicznych zarówno typu ci±g³ego jak i impulsowego.

W latach 1995 – 1996 wpad³em na pomys³ uogólnienia równañ bilansu energii i bilansu mocy na przypadek wymuszeñ pseudo-okresowych i zast±pienia pomiarów pó³ pêtli zamkniêtych pomiarem warto¶ci ¶rednich przebiegów czasowych odpowiednich sygna³ów, co przedstawi³em w artykule zagranicznym „Some Experimental Study and Modification Procedure for Markedly Nonlinear Dynamic Systems”(SAMS,1996,Vol. 22). Moja koncepcja umo¿liwi³a rozszerzenie tej metody na przypadki wymuszeñ losowych zarówno typu ci±g³ego jak i losowej serii impulsów. Metody te zosta³y przedstawione w wielu publikacjach krajowych, w ksi±¿ce: „Metodologia Modelowania i identyfikacji mechanicznych uk³adów dynamicznych” Oficyna Wydawnicza PWr. (1994) oraz 7-u artyku³ach opublikowanych w czasopismach zagranicznych: J.Vibration and Control, Syst.Anal. Model. Simul., J. Sound & Vibration. Odpowiednie algorytmy aplikacyjne do tych metod by³y rozwijane pod moim kierunkiem g³ównie w ramach dwu grantów KBN, których tematy by³y nastêpuj±ce:


  1. Metodyka identyfikacji w³asno¶ci dynamicznych uk³adów silnie nieliniowych o z³o¿onej konfiguracji w arbitralnych warunkach wymuszenia (1994-1996),

  2. Uk³ady mechaniczne i materia³y poddane losowym obci±¿eniom impulsowym – rozwój metod dynamiki stochastycznej, identyfikacji uk³adów oraz badañ materia³ów (1.07.1997 – 30.06.2000).


Prace naukowe realizowane w ramach tych tematów umo¿liwi³y na realizacjê kilkunastu prac dyplomowych a tak¿e na obronê dwóch prac doktorskich (obronionych w 2003 roku), których by³em promotorem. W tym¿e roku zaj±³em siê tak¿e problematyk± dynamiki udarowej wspó³pracuj±c z Wy¿sz± Szko³± Oficersk± Wojsk Zmechanizowanych im.Tadeusza Ko¶ciuszki we Wroc³awiu oraz z Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. Moje koncepcje prac w tym zakresie polegaj± na zbadaniu mo¿liwo¶ci stosowania specjalnie dobranych tzw. dynamicznych modeli zdegenerowanych do opisu i analizy procesów przebijania materia³ów stosowanych na os³ony balistyczne. Rezultaty prac w tym zakresie zosta³y przedstawione na trzech konferencjach naukowych za¶ oryginalne wyniki zosta³y w lutym 2004 roku przedstawione i obronione w postaci kolejnej pracy doktorskiej, której by³em promotorem. Prace w zakresie dynamiki udarowej i balistycznej s± kontynuowane w ramach pracy badawczej „Wp³yw pocisków broni strzeleckiej na zachowanie siê konstrukcji wielowarstwowej” realizowanej w ramach wspó³pracy z WSO we Wroc³awiu. Ich znaczenie naukowe polega na szerokim wykorzystywaniu nie stosowanych dotychczas dynamicznych modeli zdegenerowanych w analizie procesów przebijania materia³ów.

W sumie do dnia dzisiejszego opracowa³em samodzielnie lub na zasadzie wspó³autorstwa 139 prac naukowo-badawczych w tym:

  • 76 prac niepublikowanych (ekspertyzy, raporty),

  • 63 prac opublikowanych ( w tym: 2 skrypty, 3 ksi±¿ki, 1 monografia, 10 artyku³ów zagranicznych).

Jako docent, a nastêpnie profesor nadzwyczajny P.Wr. (od 1.04.1993), pe³ni³em lub pe³niê liczne funkcje w tym:

- kierownika zespo³u badawczego „Dynamika Stosowana” (1993 – 1996),

- kierownika zespo³u dydaktycznego „Mechanika” (1993–1996 ,!996–1999),

- kierownika Instytutowej Komisji Wyborczej ( od 1990 roku),

- zastêpcy redaktora naczelnego anglojêzycznego czasopisma naukowego

Studia geotechnica et machanica” (od 16.04.1991),

- cz³onka Komisji Hospitacyjnej przy Radzie Naukowej Wydz. Mechanicznego P.Wr. (od 2002 roku),

- cz³onka Komisji Budownictwa i Mechaniki Oddzia³u PAN we Wroc³awiu (2003-2006),

  • kierownika zak³adu „Mechanika Uk³adów Dyskretnych” (od 1.11.2002),

  • cz³onka Komisji Rady Wydzia³u d.s. Przewodów Doktorskich w dyscyplinie „Mechanika”,

  • cz³onka sekcji „Dynamika Uk³adów” Komitetu Mechaniki PAN w kadencji 2003-2006.

Dwaj pracownicy zak³adu, którym kierujê posiadaj± aktualnie tytu³y doktora habilitowanego.

Od wielu lat biorê aktywny udzia³ w konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych pe³ni±c miêdzy innymi funkcje przewodniczenia sesji ( IV Konferencja „Uk³ady Dynamiczne Teoria i Zastosowania „ £ód¼ 1997”), w komisji oceniaj±cej sesje plakatowe (VI Konferencja „Metody Do¶wiadczalne w Budowie i Eksploatacji Maszyn „ Kudowa 2003), w komitecie organizacyjny („Second Bohemian-Saxon-Silesian Mechanics-Colloquium”, Wroc³aw 2003).

Recenzowa³em wiele artyku³ów na konferencje krajowe a tak¿e do czasopism: Studia Geotechnica et Mechanica oraz Archiwum Budowy Maszyn. By³em recenzentem jednej pracy doktorskiej oraz aktualnie z³o¿y³em recenzjê drugiej pracy doktorskiej przewidzianej do obrony w pierwszych miesi±cach 2006 roku.

W dzia³alno¶ci dydaktycznej prowadzi³em zajêcia na Wydz. Mechanicznym P.Wr. a tak¿e na Wydz. Mechaniczno-Energetycznym i Wydz. Podstawowych Problemów Techniki. S± to g³ównie wyk³ady z mechaniki dla kierunku Automatyka i Robotyka oraz kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Dla indywidualnego toku studiów ITS prowadzi³em przez szereg lat wyk³ady z drgañ. W sumie opracowa³em ponad 10 programów przedmiotów wyk³adanych na tych kierunkach a dotycz±cych mechaniki i drgañ uk³adów mechanicznych. Dla celów dydaktycznych opracowa³em dwa skrypty (1975, 1984 (10% udzia³u)) oraz ksi±¿kê „Dynamika uk³adów mechanicznych w zadaniach technicznych, czê¶æ I. Podstawy Kinematyki” (Oficyna Wyd. P.Wr. 2002)-(50% udzia³u). Ponadto w ramach anglojêzycznego przedmiotu „Testing of elements and assemblies” opracowa³em æwiczenie laboratoryjne w jêzyku angielskim na temat analizy modalnej, które trzykrotnie prowadzi³em dla grupy niemieckiej i polskiej.

Za dzia³alno¶æ naukow± i dydaktyczn± otrzyma³em liczne nagrody Rektora, Dziekana i Dyrektora Instytutu a tak¿e dwie nagrody w ogólnopolskich konkursach organizowanych

przez PTMTS. W roku 1988 otrzyma³em Z³ot± Odznakê P.Wr., za¶ w 1995r – Z³oty Krzy¿ Zas³ugi.


WYKAZ OSI¡GNIÊÆ W PRACY NAUKOWO – BADAWCZEJ

Rozprawa doktorska: „Ocena w³asno¶ci dynamicznych nieliniowych uk³adów mechanicznych o skoñczonej liczbie stopni swobody w oparciu o niesymetryczny model Duffinga”, (31.05.1975).

Praca habilitacyjna: „Konstrukcja metod identyfikacji dla wybranych struktur nieliniowych modeli dynamicznych uk³adów mechanicznych” (24.06.1986)

PRACE WYKONANE PRZED UZYSKANIEM STOPNIA DOKTORA HABILITOWANEGO

Oryginalne opublikowane naukowe prace twórcze.

Artyku³y zagraniczne:

1.1. Kulisiewicz M., A nonparametric method of identification of vibration damping in non-linear dynamic systems., Int. J. Solids Structure ,1983, vol.19, No7 ( s. 601-609),

Artyku³y krajowe:

1.2. Kulisiewicz M., Wstêpna ocena nieliniowo¶ci drgañ konstrukcji o jednym stopniu swobody .Pr. Nauk. Inst. Mater. PWr 1974 nr 15 , Ser.: Stud. Mater.. Nr 10 (s. 43-55) ,

1.3. Kulisiewicz M., Metoda identyfikacji dynamicznej prostych uk³adów mechanicznych o jednym stopniu swobody s³abo nieliniowych. Pr. Nauk. Ins. Mater.PWr 1974 nr 15, Ser.: Stud. Mater. Nr 10 (s. 23-42),

1.4. Kulisiewicz M., Estimating the dynamic properties of mechanical structures, based on the asymmetric Duffing model. Bull. Acad. Pol. Sc. Ser. Tech. 1976 vol.24 nr 7/8 (s. 357-364),

1.5. Kulisiewicz M., Identification of non-linearity of vibration in structures defined by a dynamic system with a finite number of degrees of freedom. Bull. Acad. Pol. Sc. Ser. Tech. 1977 vol. 25 nr 5 (s. 385-390),

1.6. Kulisiewicz M., Identyfikacja charakterystyki t³umienia opony samochodowej metod± rezonansu fazowego. Rozwój Naukowych Podstaw Budowy Pojazdów Samochodowych, Ossolineum 1978 (s 139-152),

1.7. Kulisiewicz M., Experimental identification of damping characteristics in nonlinear dynamic systems., Studia Geot. 1979, vol. 1, nr 3 /4 (s.101-117),

1.8. Kulisiewicz M., Identification method for the dynamic properties of mechanical structures on the basis of the Duffing non-symmetrical model., Nonlinear Vibr. Probl. ,1981 (20) , (s. 203-245),

1.9. Kulisiewicz M., Metoda separacji wielowymiarowego zagadnienia parametrycznej identyfikacji obiektów dynamicznych w przypadku nieliniowego dyskretnego modelu o strukturze szeregowej., Nonlinear Vibr. Probl. 1981(20) (s. 247-282),

  

PRACE WYKONANE PO UZYSKANIU STOPNIA DOKTORA HABILITOWANEGO

Oryginalne opublikowane naukowe prace twórcze.

Artyku³y zagraniczne:

1.1. Kulisiewicz M., An identification technique of a nonparallel spring-damper configuration system with some nonlinear elements. ,Modelling, Simulation & Control,B, AMSE Press, 1986 vol.7, No 1 (s. 41-52),

1.2. Kulisiewicz M. , An experimental technique of testing the parallel spring-damper configuration of the dynamic mechanical systems with a single degree of freedom,,Modelling, Simulation & Control,B,AMSE Press,1987, vol.11,No1 (s.15-28),

1.3. Kulisiewicz M., Saladra W. , CAMAC-SM4 computer system in excitating of harmonic vibrations in nonlinear dynamic systems., Syst. Anal. Model. Simul.,1988,vol 5,nr1 (s.81-84), (80%: idea i rozwi±zanie, (oprogramowanie – wspó³autor).).

1.4. Kulisiewicz M., Piesiak St. , Some concepts of modelling procedures for mechanical nonlinear dynamic systems., Syst. Anal. Model. Simul., 1994, vol.14, Gordon & Breach Sc. Pub., USA (s. 149-160) (50%: opracowanie koncepcji rozwi±zania, weryfikacja uk³adu zdegenerowanego).).

1.5. Kulisiewicz M., Some experimental study and modification of modelling procedure for markedly nonlinear dynamic systems., Syst.Anal. Model. Simul. ,1996, vol.22, No 2, (s.121-131),

1.6. Kulisiewicz M., Iwankiewicz R., Piesiak St. , An identification technique for non-linear dynamical systems under stochastic excitations. J. Sound & Vibration, 1997, vol. 200, No1 (s.31-40) (60%: wyprowadzenie równañ bilansu energii dla stacjonarnych wymuszeñ losowych, przeprowadzenie badañ, wnioski.).

1.7. Kulisiewicz M., Identification of nonlinear models of vibration damping of dynamic mechanical system subjected to random series of impulses. , Syst. Anal. Model. Simul., 1999, vol. 36, (s. 49-62) ,

1.8. Kulisiewicz M., Piesiak St., Bocian M. , Identification of nonlinear damping using energy balance method with random pulse excitation. , J. Vibration & Control , 2001, vol.7, (s.699-710), (60%: opracowanie rozszerzenia metody na uk³ady o du¿ej liczbie stopni swobody, wykonanie badañ symulacyjnych, opracowanie wniosków.).

1.9. Kulisiewicz M., Piesiak St., Wajda M., Identification of nonlinear dynamical systems under random impulse excitations. ,Syst. Anal. Model. Simul., 2003, vol. 43, No.3 (s.313-320) (60%: rozszerzenie metody na uk³ady z nieliniow± charakterystyk± restytucyjn± i cz³onem mieszanym, analiza wyników badañ, wnioski.).

 

Artyku³y krajowe:

1.10. Kulisiewicz M. , An identification technique of vibration damping in multidegree-of-freedom (MDOF) nonlinear dynamic systems. , Zagadnienia Drgañ Nieliniowych, 1989(23) (s. 213-228)

1.11. Kulisiewicz M., Piesiak St. , Some analytical formulas to get the response of typical dynamic systems for arbitrary excitations., Studia Geotechnica et Mechanica , 1991, vol.13, nr 1 /2 (s.3-19), (50%: wyprowadzenie formu³ w oparciu o zapis macierzowy, propozycje uk³adów przyk³adowych w APPENDIX – ach.).

1.12. Kulisiewicz M., Piesiak St. , Application of the hysteresis loop in identification process of nonlinear dynamic systems., Machine Dynamics Problems, 1994, vol.9, (s.59-70), (50%: zastosowanie pêtli histerezy do identyfikacji uk³adu liniowego z elementem Reid’a.).

1.13. Kulisiewicz M., Piesiak St. , Szkic problematyki identyfikacji mechanicznych uk³adów dynamicznych w aspekcie zastosowañ modeli nieliniowych. , Prace Naukowe Inst. Mater. i Mech. Techn. PWr 1995, Nr 55, (s. 29-38), (40%: opracowanie koncepcyjne artyku³u zbiorczego, tre¶ci i najistotniejszych problemów.).

1.14. Kulisiewicz M., Identification of damping in a strongly non-linear dynamical system under random intermittent excitations. , Studia Geotechnica et Mechanica , 1996, vol. 18, nr 3 /4 (s.67-82),

1.15. Kulisiewicz M. , Piesiak St. , Identyfikacja elementów sprê¿ysto-t³umi±cych uk³adów mechanicznych z zastosowaniem modeli nieliniowych. , Problemy Maszyn Roboczych, 1997, vol.9, z. 9, (s.65-85), (50%: opracowanie algorytmów i procedury stosowania.).

1.16. Kulisiewicz M., Bocian M. , Dynamical method of determining clearance width in systems with freely nonlinear vibration damping characteristic., Studia Geotechnica et Mechanica , 1999, vol. 21, nr. 1 /2 (s.35-47), (50%: wstêp i opracowanie koncepcji rozwi±zania, analiza wyników z badañ symulacyjnych.).

1.17. Bocian M., Kulisiewicz M, Piesiak St., Energetyczny algorytm identyfikacji symulowanego komputerowo uk³adu zdegenerowanego z tarciem suchym,. SYSTEMS ,Journal of Transdisciplinary Systems Science, Vol.7, Special issue number 1, 2002, Oficyna Wyd. PWr. (s.47-53), (33%: wprowadzenie, koncepcja pracy, opracowanie uk³adu do badañ symulacyjnych.).

1.18. Kulisiewicz M., Piesiak St., Identyfikacja uk³adu dwumasowego z elementami zdegenerowanymi przy dowolnych wymuszeniach dynamicznych. Górnictwo Odkrywkowe nr 2-3/2003 (s.154-156), (40%: opracowanie metody dla uk³adu dwumasowego.).

1.19. Jamroziak K., Kulisiewicz M., Piesiak St., Wajda M. , Model zdegenerowany w opisie procesu przebicia elementów maszynowych poddanych obci±¿eniom udarowym., Problemy Maszyn Roboczych, 2003, z. 22, (s.25-36), (25%: opracowanie koncepcji modelu procesu przebicia i ustalenie programu badañ.).

1.20. Bocian M, Kulisiewicz M, Piesiak St., Badania komputerowe pewnego uk³adu zdegenerowanego w aspekcie zastosowañ metody bilansu energii i mocy dla z³o¿onych wymuszeñ harmonicznych, Journal of Transdisciplinary Systems Science „SYSTEMS”, Vol 9, 2004, (pp.120-127), (33%: opracowanie programu badañ i stosowanych wymuszeñ dynamicznych.).

1.21. Bocian M., Kulisiewicz M, Piesiak St. , Symulacja komputerowa w procesie wyznaczania parametrów pewnego dwumasowego uk³adu zdegenerowanego, Journal of Transdisciplinary Systems Science „SYSTEMS” , Vol 9, 2004, (pp 128-135) (33%: opracowanie koncepcji pracy, wybór uk³adu do badañ testowych.).

1.22. Jambroziak K., Kulisiewicz M., Piesiak St.,: Analiza procesu przebicia elementów mechanicznych z wykorzystaniem wybranych modeli niesprê¿ystych, Problemy Maszyn Roboczych 2004, Zeszyt 23 (s.69-78), (50%: wyprowadzenie kryteriów optymalizacji projektowania os³on w procesie przebijania w oparciu o w³asny model zdegenerowany, opracowanie wstêpu i analiza wyników.).

 

 

Podrêczniki, skrypty:

2.1. Kulisiewicz M., Piesiak St., Metodologia modelowania i identyfikacji mechanicznych uk³adów dynamicznych., Oficyna Wyd. PWr. 1994 (s. 346), (60%: opracowanie ca³okszta³tu i zawarto¶ci ksi±¿ki, autorstwo rozdz. 2 i rozdz.3, rozdz. 4 (40%).).

2.2. Kulisiewicz M., Piesiak St., Dynamika uk³adów mechanicznych w zadaniach technicznych. (Czê¶æ I – Podstawy kinematyki), Oficyna Wyd. PWr. 2002 (s. 124). (50%: opracowanie koncepcji ksi±¿ki, opis fragmentów teoretycznych w 90%, przyk³ady zadañ wspó³-autorskie.).

2.3. Kulisiewicz M., Modeling and identification of nonlinear mechanical systems under dynamic complex loads, Oficyna Wyd. PWr. 2005,(s.189).


NanoMitex

NanoMitex

NanoMitex

Sol-Gel Laboratory
Sol-Gel Laboratory

Pracownik

Latest News
Dr in¿. Jerzy Tadeusz Baranek
Rada Instytutu
Posiedzenie Rady Instytutu
PUBLICZNA OBRONA ROZPRAWY DOKTORSKIEJ
Wykonanie umowy zlecenia

 
Go to top of page  Home | Contact Us | Executives | Staff | History | Research | Education | Services | Conferences | The Web Links | News (PL) | Ludzie | Publications | Events | Blog | Mail (Intranet) |
© Instytut Materia³oznawstwa i Mechaniki Technicznej Politechniki Wroc³awskiej